Storczyki to pięknie rośliny, które często pojawiają się w naszych domach. W sklepach znajdziemy kilka gatunków różniących się od siebie wielkością, barwą, a także ilością kwiatów i liści. Storczyki w zależności od gatunku kwitną raz bądź kilka razy w roku. Długość kwitnienia to z reguły kilka miesięcy. Zdarzają się okazy, które kwitną cały rok. Jednak, żeby tak było, musimy zapewnić naszym roślinom odpowiednie warunki.
Jakie podłoże dla storczyka?
Nie każdy wie, jak pielęgnować storczyki, przez co kwitną one dość krótko, a także usychają. Często odpowiada za to złe podłoże. Kupując storczyki w sklepach może zdarzyć się tak, że korzenie rośliny są w ziemi bądź podłożu torfowym. Po zakupie takiego storczyka powinniśmy jak najszybciej usunąć ziemię. Podłoże dla storczyków powinno być przepuszczalne, żeby korzenie mogły oddychać. W sklepach ogrodniczych znajdziemy gotowe podłoża dla storczyków. Takie podłoże zawierają głównie korę, która imituje naturalne warunki storczyków. W naturze rośliny te rosną na drzewach, a ich korzenie mają dostęp do światła i powietrza. Storczyk powinien stać w plastikowej osłonce, dzięki czemu słońce będzie docierać do korzeni. Co około 3 lata powinniśmy zmienić doniczkę na większą. Wtedy także zmieniamy podłoże na nowe. W ten sposób storczyk będzie stale rósł. Kiedy przesadzamy roślinę powinniśmy zwrócić uwagę na jej korzenie. Te zielone zostawiamy, a uschnięte odcinamy. W miejsce uciętych korzeni pojawią się nowe.
Jak często podlewać storczyka?
Najczęstszym błędem wśród wielu jest nadmierne podlewanie storczyka. W naturalnym środowisku roślina ta ma zapewnione intensywne opady, jednak są one stosunkowo rzadko. Dlatego też powinniśmy podlewać storczyka dużą ilością wody, ale co około 2 tygodnie. Mamy kilka sposobów podlewania. Pierwszy z nich to powolne podlewanie np. przy użyciu konewki. W ten sposób kora w doniczce nasiąknie, a roślina będzie mogła częstość z niej wodę. Inna opcja to zanurzenie storczyka w misce z wodą na 15-30 minut. W tym czasie roślina pobierze wodę i podłoże będzie mokre. Pamiętajmy też o tym, żeby wyciąć dziurki w osłonce, co zapobiegnie gniciu korzeni.
Jak nawozić storczyka?
Nawożenie to ważny aspekt w pielęgnacji storczyków. W sklepach ogrodniczych rośliny te pięknie się prezentują, głównie za sprawą nawożenia. Storczyk to roślina, która nie lubi dużej dawki nawozu. Dlatego też powinniśmy stosować połowę dawki zalecanej przez producenta. Nawozimy raz na 2 tygodnie w okresie kwitnienia, a także raz na miesiąc po przekwitnięciu. Możemy kupić specjalny nawóz do storczyków bądź biohumus, który sprawdza się w przypadku wszystkich roślin. Dobrym rozwiązaniem są także pałeczki nawozowe, które stopniowo uwalniają zawarte w nich substancje.