koneser-house.pl

Blog tematyczny o ogrodzie i wnętrzach

OgródPorady

Uciążliwi goście w ogródku – jak pozbyć się ślimaków?

Uciążliwi goście w ogródku – jak pozbyć się ślimaków?

Każdy, kto ma choć maleńki ogródek, przynajmniej raz miał problemy ze ślimakami. Są takie lata, gdy ślimaków jest naprawdę sporo – niszczą rośliny i całą przyjemność z ich uprawiania. Jeszcze większym problemem jest, gdy sprawa dotyczy grządki z warzywami, które mają służyć przez jakiś czas całej rodzinie.

Ślimaki – szkodniki?

Nie wszystkie ślimaki powodują identycznie spore szkody w ogródkowych uprawach. Ślimaki z muszlami nie stanowią większego zagrożenia dla upraw – groźniejsze są tzw. ślimaki nagie (bezmuszlowe) – np. pomrowy.

Jak pozbyć się ślimaków z ogrodu? Na szczęście są na to sposoby, jednak warto zadbać o taki wybór środka, aby nie zaszkodzić ani roślinom, ani ziemi, ani innym – pożytecznym lub neutralnym – organizmom żywym występującym w okolicy.

O czym pamiętać, chcąc pozbyć się ślimaków z ogródka?

Ślimaki są pokarmem dla innych zwierząt – w tym węży, żab i niektórych ptaków. Same żywią się martwą materią, są więc odpowiedzialne niejako za sprzątanie pewnych niemiłych pozostałości.

Skoro ślimaki należą do pewnego łańcucha pokarmowego, należy unikać wyłącznie chemicznych środków ich zwalczania. Jeśli jakiś ptak zjadłby ślimaka zatrutego takim środkiem, sam też mógłby tego nie przeżyć, a przecież nie o to chodzi.

Po pierwsze: warto nie odganiać ptaków z ogrodu – niektóre pomogą ograniczać liczbę ślimaków na tym terenie. Chodzi m.in. o kosy, gawrony, szpaki czy sójki, ale też takie zwierzęta jak jeże lub krety. Naturalnym przeciwnikiem ślimaków są też nicienie, które w nich pasożytują i powodują u ślimaków brak apetytu.

Jak jeszcze w naturalny sposób walczyć ze ślimakami?

Są pewne rośliny, których ślimaki nie lubią i dlatego warto mieć je w swoim ogrodzie. Są to m.in.:
– cebula
– czosnek
– krwawnik pospolity
– bez czarny
– szałwia lekarska.

Są więc to rośliny nieszkodliwe dla ludzi, a często mające też pewne walory zdrowotne, jak czosnek i cebula.

Żeby przeciwdziałać obecności i rozmnażaniu ślimaków we własnym ogrodzie, należy unikać pozostawiania tam stert gałęzi czy kamieni. Dodatkowo warto kosić trawę, zwłaszcza tam gdzie rośnie ona bardzo bujnie. Podlewać ogród też lepiej rano, niż na wieczór – ślimaki stają się aktywne przede wszystkim w nocy i dodatkowa wilgoć bardzo im to ułatwia. Można też ustawiać na nie pułapki – przy użyciu ich ulubionych warzyw (marchewka, kapusta, ziemniaki) albo piwa, które swoją drogą bardzo ślimaki przyciąga.

Jeśli potrzebne okażą się specjalistyczne środki na ślimaki, warto kupować je ze znanego źródła – najlepiej w sklepach ogrodniczych. Na opakowaniu powinien być wypisany skład i sposób użytkowania oraz wskazówki ostrzeżenia, jak dokładnie postępować z preparatem. Chodzi bowiem o właściwe użycie tak, aby nie zaszkodzić ludziom, ani najbliższemu otoczeniu, w tym zwierzętom domowym.

Udostępnij