koneser-house.pl

Blog tematyczny o ogrodzie i wnętrzach

Ogród

Ryby do oczka wodnego – co warto wiedzieć?

Ryby do oczka wodnego – co warto wiedzieć?

Z całą pewnością każdy właściciel ogrodu przynajmniej raz myślał o tym, aby wybudować w nim oczko wodne. Nie da się bowiem ukryć, że jest to zdecydowanie jedna z najładniejszych ozdób, która nie tylko przyciąga wzrok, lecz również buduje w ogrodzie bardzo przyjemny klimat. Często jednak inwestorzy dość niechętnie podchodzą do stworzenia oczka z obawy przed trudnościami w utrzymaniu w nim ryb. Ryby do oczka wodnego – co więc powinno się wiedzieć o rybach w oczku wodnym? Jakie praktyczne informacje warto mieć przed rozpoczęciem prac?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jak dużo ryb można mieć w oczku wodnym
  • co zrobić w zimę z rybami
  • kiedy karmić ryby w oczku wodnym
  • jakie ryby w oczku wodnym wybrać

Jak dużo ryb można mieć w oczku wodnym?

Od czego powinno się zacząć zdobywanie wiedzy na temat ryb, które będą umieszczane w oczku? Najważniejszą sprawą, o którą martwią się wszyscy inwestorzy, jest to, jak dużo można ich wpuścić do wody. Z oczywistych względów każdy chce, żeby było ich tam jak najwięcej, lecz z drugiej strony nie można przecież przedobrzyć.
Przyjmuje się, że każda ryba powinna przypadać na około 100 ml wody. Oznacza to, że im oczko będzie większe i będzie miało większa pojemność, tym więcej można do niego wpuścić ryb. Rzecz jasna, jeśli wybierze się większe ryby do oczek wodnych, wtedy ten przelicznik również wzrasta. Dla największych gatunków powinno przypadać 1000 ml na rybę.

Ryby do oczka wodnego – co zrobić zimę?

Wybierając ryby do oczka wodnego, wielu inwestorów zastanawia się nad tym, co z nimi zrobić w czasie zimy. Z oczywistych względów nie mogą pozostać w wodzie. Jak się jednak okazuje, również w tym wypadku bardzo duże znaczenie ma rozmiar oczka.
Jeśli jest ono stosunkowo małe, wtedy ryby trzeba przenieść na czas zimy do wanny i zainstalować na niej pompkę akwariową. Jeśli jednak oczko jest większe, ryby mogą w nim pozostać na zimę, lecz uważać trzeba na to, aby woda w oczku całkowicie nie zamarzła. W tym celu należy pamiętać, aby w wodzie obecny był przerębel.

 

ryby do oczka wodnego

Kiedy powinno karmić się ryby w oczku?

Bardzo wiele osób zapomina o tym, że ryby w oczku wodnym muszą być regularne karmione. Oczko nie jest zbiornikiem, w którym ryby dadzą sobie rade i same się wyżywią. Konieczne jest ich dokarmianie. Jak często powinno się to robić? Przyjmuje się, że najlepiej robić to raz dziennie. Oczywiście ryby należy karmić jedynie specjalnym preparatem zakupionym w sklepie akwarystycznym.

Jakie ryby do oczka wodnego wybrać?

Na sam koniec pozostaje oczywiście najważniejsza sprawa, czyli jakie konkretnie gatunki ryb wybrać do swojego oczka wodnego. Które z nich będą najlepsze, a których być może lepiej unikać?
Nie da się ukryć, że zdecydowane jedną z częściej wybieranych ryb jest karaś, który często nazywany jest także złotą rybką. Wiedzieć jednak trzeba, że występuje on w różnych kolorach, więc warto zwracać na to uwagę podczas jego kupowania.
Inną ciekawą propozycją będzie złota orfa, która charakteryzuj się podłużnym kształtem i pomarańczowym kolorem. Co jednak bardzo ważne z uwagi na to, że może ona osiągnąć duże rozmiary, nie jest zalecane hodowanie jej w małych oczkach.
Jakiego gatunku nie powinno się hodować w oczku wodnym? Zdecydowanie odradzany jest jesiotr, który może osiągać nawet kilka metrum długości. Jest to więc ryba, która dobrze czuje się jedynie w naprawdę dużych zbiornikach wodnych.

Udostępnij