koneser-house.pl

Blog tematyczny o ogrodzie i wnętrzach

Ogród

Drzewko szczęścia – hodowla i przycinanie

Drzewko szczęścia – hodowla i przycinanie

Grubosz, który inaczej nazywany jest drzewkiem szczęścia jest bardzo popularny w naszych domach. Jest to roślina efektowna i łatwa w uprawie. Jak pielęgnować drzewko szczęścia i je przycinać, by wyglądało pięknie?

Grubosz – pielęgnacja

Drzewko szczęścia nie jest trudne w uprawie. Jest to sukulent, który świetnie radzi sobie nawet w trudnych warunkach, więc z jego uprawą poradzą sobie nawet te osoby, które rzadko pamiętają o podlewaniu kwiatów. Należy go podlać, gdy ziemia w doniczce jest już przesuszona.

Grubosz lubi miejsca jasne, chociaż nie wolno wystawiać go bezpośrednio na słonce. Świetny będzie parapet zachodni lub wschodni. Latem można wystawić go na zewnątrz, gdyż drzewko szczęścia nie boi się przeciągów.

Wybierając donice dla grubosza, nie trzeba koncentrować się na dużych pojemnikach. Drzewko szczęścia przesadzamy co 2 -3 lata, gdy zauważymy, że bryła korzeniowa już bardzo dokładnie wypełnia doniczkę. Kolejna doniczka powinna być tylko trochę większa od poprzedniej. Grubosz nie musi mieć dużo miejsca na korzenie. Bardzo ważne jest, by doniczka miała w dnie otwory, którymi będzie uchodził nadmiar wody. Grubosz nie może mieć przelanych korzeni!

Przycinanie drzewka szczęścia

Drzewko szczęścia rośnie raczej wolno. Nie wymaga przycinania jeżeli nie marzymy o tym, by nadać mu specjalny kształt. Warto jednak wiedzieć, że jest to roślina, która idealnie nadaje się na bonsai.

Drzewko szczęścia przycinanie najlepiej wykonywać na wiosnę. Roślina bardzo szybko wypuści kolejne listki z uśpionych oczek, dzięki temu drzewko będzie bujnie rozwijało się w koronie. Grubosz przycinanie należy rozpocząć od dolnych gałązek. Dzięki temu drzewko będzie miało wyraźnie zaznaczony pień oraz koronę.

Ważne jest również formowanie drzewka. Gałązki grubosza są dosyć miękkie, dzięki temu, po nałożeniu drutu dadzą się uformować w kształt, który zaplanujemy. Drzewko szczęścia przycinanie należy również wykonywać na bocznych gałązkach, które będą przyrastały u samego dołu.

Osoby, które rozpoczynają swoją przygodę z bonsai, często boją się mocnych cięć. Nie ma się czego obawiać. Grubosz przycinanie pobudza roślinę do wzrostu i nawet, gdy zdarzy się cięcie, które nie będzie idealne, drzewko po pewnym czasie wypuści kolejne gałązki, które zamaskują nieudane cięcie.

Chcąc z grubosza stworzyć prawdziwe drzewko bonsai, warto uprawiać go w płaskiej donicy, dzięki temu korzenie nie będą miały miejsca, by się rozrastać. Drzewko wszystkie siły skieruje na rozwój korony.

Bonsai to przygoda dla tych osób, które lubią obserwować wzrost drzewka. Tu nie wyhodowanie pięknego okazu się liczy, ale cały proces hodowli.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.