koneser-house.pl

Blog tematyczny o ogrodzie i wnętrzach

DomEkologia

Czy przydomowa oczyszczalnia ścieków to rozwiązanie dla każdego? Wady i zalety

Czy przydomowa oczyszczalnia ścieków to rozwiązanie dla każdego? Wady i zalety

Ekologiczne rozwiązania w gospodarstwach domowych stają się coraz bardziej popularne. Jednym z nich jest przydomowa oczyszczalnia ścieków. Jakie są wady i zalety takiego rozwiązania oraz czy każdy może sobie pozwolić na biologiczne oczyszczanie?

Co to jest przydomowa biologiczna oczyszczalnia ścieków?

Biologiczna oczyszczalnia ścieków to zbiornik o pojemności od 2 do 4 m sześciennych umiejscowiony pod ziemią. Zbiornik podłączony jest do systemu rur, które pełnią funkcję drenującą. W zbiorniku, w którym znajduje się wiele komór, dzięki bakteriom i pewnym zjawiskom fizycznym dochodzi do beztlenowego oczyszczania ścieków. Ścieki po opuszczenia zbiornika gnilnego trafiają do systemu filtracyjnego i drenującego, gdzie rozkładane są w warunkach tlenowych.

Zalety biologicznej oczyszczalni ścieków

1. Możliwość odprowadzania zanieczyszczeń bezpośrednio do gleby. Ścieki, które wchłaniają się do ziemi są neutralizowane przez system oczyszczający urządzenia i nie zanieczyszczają wód gruntowych czy indywidualnych ujęć wody.
2. Niskie koszty użytkowania i szybki zwrot inwestycji. Tradycyjne betonowe szamba wymagają opróżniania średnio 1 lub 2 razy w miesiącu. Przydomową oczyszczalnię ścieków wystarczy opróżnić średnio 1 raz na 12 lub 18 miesięcy. Podczas użytkowania biologicznej oczyszczalni wymagane jest również stosowanie biopreparatów zawierających bakterie, upłynniające nieczystości. Są one tanie i łatwo dostępne. W zależności od liczby osób zamieszkujących posiadłość szacuje się, że inwestycja w przydomową oczyszczalnię zwraca się w ciągu 3-4 lat.
3. Eliminacja nieprzyjemnych zapachów. Biologiczna oczyszczalnia poprzez specyficzny mechanizm działania uniemożliwia wydostawanie się na powierzchnie przykrych zapachów.

Wady biologicznej oczyszczalni ścieków

1. Wysoka cena zakupu i montażu oczyszczalni. Koszt takiej instalacji mieści się w przedziale od 3 do 7 tysięcy złotych. Koszt montażu przez firmę specjalistyczną jest dodatkowo płatny.
2. Duże gabaryty urządzenia i powierzchnia całej instalacji. Aby oczyszczalnia działała właściwie, potrzeba sporej powierzchni do rozprowadzenia instalacji drenującej. Im więcej osób w gospodarstwie domowym, tym większy zbiornik oczyszczalni.
3. Formalności. Instalacja biologicznej oczyszczalni wymaga specjalnej zgody na jej budowę, a niekiedy również pisemnej oceny geologa dotyczącej jakości gruntów.

Inwestycja w przydomową oczyszczalnię ścieków to niemały wydatek. Wiąże się z nią również duża powierzchnia inwestycji i kwestie formalne. Biorąc jednak pod uwagę jej niskie koszty eksploatacji, komfort w obsłudze i względy ekologiczne jest to korzystniejsze rozwiązanie, niż tradycyjne szambo.

Udostępnij