koneser-house.pl

Blog tematyczny o ogrodzie i wnętrzach

Porady

Ławki parkowe w przestrzeni publicznej

Ławki parkowe w przestrzeni publicznej

Park to fantastyczne miejsce na to, by można spędzić tam aktywnie czas ze swoimi znajomymi oraz rodziną. Dobrze jest także, aby w takich publicznych miejscach były też odpowiednio przygotowane miejsca do odpoczynku.

Czemu potrzebne są ławki parkowe?

Przede wszystkim dzięki takim ławkom można bezpiecznie i komfortowo odpocząć. Dobrze jest też wspomnieć, że tego rodzaju ławki mogą stanowić również fantastyczną dekorację parku. Należy także mieć na uwadze, że ławka parkowa jest najczęściej umieszczana w kilku egzemplarzach, dzięki czemu jest dużo miejsca do siedzenia i relaksu.

ławka betonowa

Czym kierować się podczas wyboru ławki do parku?

Ławka parkowa musi być:

– odporna na czynniki atmosferyczne takie jak: śnieg, deszcz czy mróz lub zbyt wysokie temperatury,
– odporna na zarysowania i zadrapania,
– solidnie zrobiona,
– wykonana z dbałością o każdy detal.

Dobrze jest też, aby ławka miała wygodne oparcie, dzięki czemu da się na niej wygodnie odpocząć. Warto też dodać, że ławki pakowe mają również podłokietniki, które pozwalają na to, by dało się wygodnie trzymać ręce w trakcie relaksowania się w parku. Ważnym elementem wygodnej ławki parkowej jest dobrze wyprofilowana konstrukcja oraz oparcie o odpowiedniej wysokości. Ważne też, żeby ławka była wykonana z trwałych i wysokiej jakości materiałów, ponieważ musi wytrzymać długi czas w zmiennych warunkach atmosferycznych. Z tego powodu bardzo popularne są ławki przynajmniej częściowo wykonane z betonu lub metalu, przykłady takich konstrukcji można zobaczyć np. na eco-market.pl

Czy kolory ławek mają znaczenie?

Większość ławek, które są w parku, mają jednakowy kolor lub są one różnokolorowe w zależności, od tego, jaka była wizja autora mebli i całego przedsięwzięcia. Dobrze jest też dodać, że kolor ławek musi być przede wszystkim taki, aby całość konstrukcji był znakomicie dopasowany do wystroju, jaki jest w danym parku. Obecnie bardzo modne są kolorowe ławki, które niesamowicie zachęcają do tego, aby na nich spocząć i wypocząć po aktywnym dniu.

ławka z oparciem

Jak dbać o ławki, które są w parku?

Dobrze jest, aby ławki były czyszczone regularnie, przede wszystkim przed zimą. Jeśli są to meble drewniane, to warto je zaimpregnować, dzięki czemu będą mogły świetnie wyglądać i służyć przez wiele lat. Ławki, które są umieszczone w parku, są używane przez wszystkich ludzi, dlatego też należy je dokładnie czyścić z różnych zanieczyszczeń, które powstały w ciągu dnia czy też tygodnia. Ważne jest też, aby zdejmować regularnie liście z ławek, gdyż mogą one zniszczyć materiał, z którego są wykonane meble.

Warto pamiętać, aby ławki, które są umieszczone w parku, były odnawiane co jakiś czas, dzięki czemu mogą być one bezpieczne użytkowane. Należy zaznaczyć, że tego rodzaju meble można kupić w sklepach meblowych lub bezpośrednio u stolarza, który wykona indywidualne konstrukcje ławek, które znajdą się w wybranym parku. Tym sposobem ławki będą unikatowe i stanowią fantastyczną dekorację.

Udostępnij