koneser-house.pl

Blog tematyczny o ogrodzie i wnętrzach

Dom

Farby do malowania – jak wybrać te odpowiednie?

Farby do malowania – jak wybrać te odpowiednie?

Farby stanowią liczny zbiór artykułów, dzięki którym można nadać nowe życie miejscom i wielu rzeczom. Jest ich tak wiele, że wybór idealnego produktu nie powinien stanowić większego kłopotu. Można malować nimi pomieszczenia, ale też odnawiać dzięki nim przedmioty. Które i dlaczego wybrać oraz o czym pamiętać, zanim ich użyjemy? Zajrzyj do poniższego wpisu.

Farby – ich rodzaje i zastosowanie

Farby to ogromna grupa zróżnicowanych produktów, które służą do zmiany odcieni różnych płaszczyzn i materiałów. Podstawowy podział wskazuje na farby, w obrębie których znajdują się produkty wodorozcieńczalne oraz rozpuszczalnikowe. Pierwsze zwane też dyspersyjnymi stosuje się z reguły w przypadku malowania rozmaitych powierzchni wewnętrznych, na czele za ścianami i sufitami. Zalicza się do nich m.in. emulsje akrylowe, winylowe oraz lateksowe, których formuła opiera się na żywicach, dzięki czemu są elastyczne i trwałe. Kolejną grupą są farby rozpuszczalnikowe, które charakteryzują się dużą odpornością i specjalną powłoką, więc bywają używane do odnawiania rozmaitych elementów poza obrębem budynku.

Farby należy dobierać przede wszystkim do malowanej powierzchni. Jeśli szukamy produktu do renowacji leciwego kaloryfera, odnowienia barierek lub ogrodzenia, świetnym wyborem będą farby olejne do metalu, zaś gdy najdzie nas ochota na odnowienie oddziedziczonego mebla, warto spojrzeć w kierunku produktów dedykowanych renowacji drewna. Nadają się do tego nie tylko farby i lakiery, ale również środki impregnujące, które zabezpieczają powierzchnię przed wilgocią, czy ekspansją szkodników. Jeśli poszukujemy oryginalnego sposobu na metamorfozę ścian, warto sięgnąć po farby strukturalne, które umożliwiają stworzenie oryginalnych struktur o trójwymiarowej formie, a gdy zależy nam na odświeżeniu płytek – zajrzeć na regały z farbami renowacyjnymi. Wybór jest ogromny, dlatego naprawdę warto skupić się na wyborze farby odpowiedniej do danego materiału, a na długo pozostanie w świetnym stanie.

Rozpuszczalniki i zmywacze – sposób na to, co niechciane

Czasem, zanim przejdziemy jednak do malowania, może zajść potrzeba dokładnego oczyszczenia powierzchni. Przydatne bywają do tego rozpuszczalniki i zmywacze(https://www.bricomarche.pl/farby-i-lakiery/rozpuszczalniki-i-zmywacze) takie jak aceton, z których pomocą możliwe jest dokładne odtłuszczenie danego miejsca. Nie tylko pomaga to w usunięciu starych farb i lakierów, ale również wpływa na poprawę przyczepności nowo nakładanych produktów. 

Do najbardziej popularnych rozpuszczalników zalicza się charakterystyczny ze względu na swój fioletowy kolor denaturat, często używany w wielu domowych zadaniach, choć aktualnie dostępny jest także w wersji bezbarwnej. Inną odmianą jest tzw. nitro, stanowiący mieszankę wielu rozpuszczalników i to właśnie on znajduje zastosowanie w pracach malarskich. Dzięki niemu można też skutecznie wyczyścić używane narzędzia malarskie, więc można będzie ponownie je wykorzystać. Rozpuszczalniki najczęściej można spotkać w postaci płynu, ale można je również nabyć w zdecydowanie wygodniejszym w użyciu, transparentnym sprayu. Jeśli szukasz sposobu na pozbycie się resztek kleju, lepkiej taśmy, przyklejonych przez dziecko naklejek, czy szpecących etykiet – rozpuszczalnik z pewnością Ci w tym pomoże.

Udostępnij