koneser-house.pl

Blog tematyczny o ogrodzie i wnętrzach

Dom

Idealny stół do jadalni – co brać pod uwagę przy wyborze?

Idealny stół do jadalni – co brać pod uwagę przy wyborze?

Mówi się, że kuchnia i jadalnia to serce każdego domu i nie ma w tym nic dziwnego. To właśnie te wnętrza służą do spędzania wolnego czasu z najbliższymi. Właśnie w kuchni najczęściej przeprowadzane są najważniejsze rozmowy, zaś w jadalni komfortowo można biesiadować z całą rodziną. Aby jednak taka przestrzeń mogła służyć wszystkim domownikom, należy ją odpowiednio wyposażyć. Podstawą zawsze jest stół, przy którym spotykają się najbliżsi. Niezależnie, czy zostanie ustawiony w kuchni, czy w jadalni, przy jego wyborze warto brać pod uwagę co najmniej kilka istotnych czynników.

Stół najlepszej jakości

Stół, przy którym wspólnie spożywa się obiady, biesiaduje wraz z przyjaciółmi czy urządza ważne uroczystości rodzinne, musi być przede wszystkim wytrzymały i odporny na intensywną eksploatację. Najczęściej wybiera się stoły drewniane, bo właśnie te są trwałe, a w razie usterki można je z powodzeniem odnawiać. Weź pod uwagę, że antyczne stoły drewniane mają po kilkadziesiąt lat i wciąż służą swoją funkcjonalnością. Samo drewno uznawane jest przecież za jeden z najstarszych i najtrwalszych materiałów budowlanych. 

Trendy wystroju wnętrz 

Jeśli stół ma służyć przez wiele lat, najlepiej postawić na model klasyczny, ale wyjątkowy. Świetnym przykładem są stoły Halmar, które spełniają wszystkie oczekiwania tych najbardziej wymagających użytkowników. Z jednej strony klasyczne i ponadczasowe, a więc zawsze modne i pasujące do każdego stylu, z drugiej z designerskim akcentem, który sprawia, że stół również może stać się wyśmienitym elementem dekoracyjnym domowej przestrzeni. 

Dobry stół do jadalni – aspekty praktyczne

Wybierając stół, zwróć uwagę na jego wymiary. O ile wysokość stołów do jadalni przeważnie jest uniwersalna, o tyle jego kształt czy długość może być już dopasowana do indywidualnych potrzeb użytkowników. W mniejszych pomieszczeniach lepiej sprawdza się stół kwadratowy albo prostokątny, w tych większych można postawić na stół okrągły. Nie zapominaj, że przy stole każdy uczestnik biesiady musi czuć się swobodnie. Należy zachować właściwy odstęp pomiędzy krzesłami, nie może być również trudności z ich odsuwaniem przy odchodzeniu od stołu. Zawsze dobrze sprawdzają się stoły rozkładane, szczególnie w małych kuchniach czy jadalniach. Na co dzień mogą służyć domownikom, a od święta również zaproszonym gościom. 

Szczególną uwagę zwróć na materiał, z jakiego został wykonany stół. Pamiętaj, że niejednokrotnie postawisz na nim gorący półmisek czy mokrą szklankę. Blat stołu powinien być odporny na takie czynniki, w innym przypadku szybko się zniszczy. 

Jeśli w Twoim domu mieszkają dzieci, wybierz raczej stół z lekko zaokrąglonymi rogami, które są po prostu znacznie bezpieczniejsze od ostrych rogów. 

Wybieraj renomowanych producentów, którzy oferują gwarancję na każdy element wyposażenia wnętrza. Stawiając na dobrej klasy stół do jadalni, nie zapomnij również o krzesłach. Powinny one tworzyć ze stołem spójną całość.

Udostępnij