koneser-house.pl

Blog tematyczny o ogrodzie i wnętrzach

OgródPorady

Jak stworzyć własny ogród w stylu japońskim.

Jak stworzyć własny ogród w stylu japońskim.

Ogród w stylu japońskim staje się coraz bardziej popularną formą aranżacji przydomowego ogrodu. Jak stworzyć u siebie, za oknem małą Japonię? Wymaga to sporych środków, pomocy z zewnątrz czy wystarczą nasze dobre chęci i zapał do pracy? Czy w naszym klimacie to w ogóle możliwe?

Czym jest ogród w stylu japońskim?

Jednym ze znanych tekstów opisujących czym są ogrody w stylu japońskim, mówi- „ucz się natury, lecz jej nie kopiuj”. W tym zdaniu tkwi cała kwintesencja ogrodów stworzonych w tym właśnie stylu. Mają naśladować naturę, być naturą w miniaturze, całym przyrodniczym światem na małej przestrzeni. Powinien być tak pielęgnowany, żeby nie dostrzegalna była w tych pracach ręka człowieka. Każdy z elementów w ogrodzie japońskim ma swoje symboliczne znaczenie i jest niezwykle ważny, by całość ze sobą współgrała.

Podstawowe elementy ogrodu w stylu japońskim

Głównymi elementami w ogrodzie aranżowanym na ogród japoński są: kamień, woda oraz roślinność. Wszystkie te elementy mają oczywiście swoje określone znaczenie i nic co związane z tymi elementami nie jest improwizowane. Każdy z nich musi mieć swoje miejsce i ma określoną funkcję.
Kamień symbolizuje niezmienność i wieczność, a według starej Według japońskiej filozofii wszystko, co stare jest niezwykle cenne. Wszystkie kamienie umieszczone w ogrodzie w stylu japońskim powinny mieć podobny kształt, a nawet fakturę. Powinny być swobodnie rozłożone, tak by efekt końcowy był jak najbardziej zbliżony do tego, jaki występuje naturalnie w naturze. Drugim pełnym znaczeń elementem jest woda. Jest ona symbolem życia. Wodospady, woda w ruchu, płynąca w potoczkach symbolizuje mężczyznę, a ta płynąca wolniej- kobietę. Woda z wodospadów czy spokojnych strumyczków łączy się zupełnie tak, jak łączy się kobieta i mężczyzna, tworząc „morza” . Woda wnosi do ogrodów japońskich życie, ruch i element dynamiki. Na końcu dopełnienie ogrodu, to bez czego żaden, nie tylko ten japoński nie mógłby się obejść, czyli rośliny. Najważniejszymi są te długowieczne, czyli zimozielone, później rośliny zielone, a na końcu, wyłącznie jako akcent rośliny kwitnące. Bardzo charakterystyczne dla ogrodów w stylu japońskim są odpowiednio przycięte i pielęgnowane drzewa bonsai, czyli zminiaturyzowane drzewa lub krzewy.

Rodzaje ogrodów w stylu japońskim

Istnieje kilka rodzajów ogrodów aranżowanych na ogrody japońskie, ale wśród nich szczególnie popularne są dwa. Pierwszy z nich to Tsukiyama, czyli ogród na wzgórzach. Charakteryzuje się tym, że ma uformowane w swojej strukturze małe pagórki, większe kamienie „udają” góry, a stawy wielkie morza. Drugi rodzaj to karesansui, w którym nie występuje woda. Jest to ogród suchy, w którym woda, ale symbolizowana jest przez odpowiednio usypany żwir w jaśniejszym kolorze.

Udostępnij