koneser-house.pl

Blog tematyczny o ogrodzie i wnętrzach

EkologiaPorady

Jak wybrać piec na pellet?

Jak wybrać piec na pellet?

Ogrzewanie domów pelletem staje się coraz popularniejsze. To ekologiczne, wydajne paliwo, które jest przy tym znacznie tańsze od innych paliw wykorzystywanych do ogrzewania pomieszczeń. Na rynku dostępne są różne modele pieców na pellet. Warto zatem wiedzieć, dlaczego postawić właśnie na taki piec i na co zwrócić uwagę wybierając ten konkretny.

Zalety pieców na pellet

Jak wspomniano, pellet to paliwo ekologiczne. Paliwo to powstaje bowiem w wyniku prasowania odrzutów drzewnych. Emisja spalin jest zatem w tym przypadku minimalna. Dużą zaletą ogrzewania pelletem i samych pieców, jest również to, że są one łatwe w obsłudze. Wystarczy podajnik pieca zasypać pelletem i to wystarczy. Co ważne, dobrej jakości piec na pellet wyposażony jest dodatkowo w system zabezpieczający, który niemal do zera eliminuje ryzyko wystąpienia pożaru.

Wybór pieca na pellet

To, w co na pewno powinien być wyposażony piec na pellet to podajnik pneumatyczny lub ślimakowy oraz nieruchomy ruszt. Jednak wybierając konkretny model pieca, zastanowić należy się nad jego mocą. Ta dopasowana musi być do powierzchni ogrzewanego domu. W przypadku nowych budynków wystarczy zajrzeć do świadectwa charakterystyki energetycznej. Znaleźć można tam informację dotyczącą ilości zużywanej przed dom energii. W przypadku starszych domów sprawdzić trzeba po prostu, jakie do tej pory było roczne zużycie energii i do tego dopasować moc pieca na pellet. Wybierając piec na pellet, szczególną uwagę zwrócić należy również na jego funkcjonalność oraz sposób obsługi. Dobrej jakości piec, cechować powinien się prostą, wręcz intuicyjną obsługą. Na koniec wspomnieć trzeba jeszcze o samej wielkości pieca. Ta dopasowana musi być do wielkości pomieszczenia, w którym piec ma zostać zamontowany. Pamiętać trzeba, że nawet mały piec potrzebuje kilku metrów miejsca.

Zastosowanie pieca na pellet

Zastosowanie pieca na pellet polecić można przede wszystkim tym osobom, które nie mają dostępu do gazu ziemnego oraz chcą ogrzewać swój dom paliwem stałym, ale innym niż węgiel. Jest to również dobre rozwiązanie dla wszystkich tych, dla których istotne są kwestie ekologiczne i chcą przy okazji ogrzewania domu emitować zanieczyszczeń do atmosfery. Piec na pellet to również dobre rozwiązanie dla osób ceniących sobie wygodę. Ogrzewanie pellet nie wymaga bowiem częstego rozpalania oraz dokładania paliwa. Raz rozpalony piec, ogrzewać będzie pomieszczenia przez bardzo długi czas, a nad cały procesem spalania czuwa zautomatyzowany system.

Udostępnij