koneser-house.pl

Blog tematyczny o ogrodzie i wnętrzach

Porady

Na czym polega ozonowanie wody?

W ostatnim czasie coraz więcej mówi się o innowacyjnym produkcie, jakim jest profesjonalne urządzenie do ozonowania wody. Producenci przekonują, że przy użyciu ozonatora, każdy z nas będzie mógł w domowym zaciszu oczyścić wodę z różnego rodzaju drobnoustrojów. Dlatego dziś wyjaśnimy wam, na czym dokładnie polega proces ozonowania wody.

Ozonowanie wody – charakterystyka

Ozonowanie wody polega na zmieszaniu jej z ozonem w ściśle określonych proporcjach i w odpowiedniej temperaturze. Proces ozonowania jest powszechnie stosowany na dużą skalę na przykład do oczyszczania wody w basenach pływackich albo do uzdatniania wody w kranach. Jednak obecnie można także swobodnie ozonować wodę na własny użytek, przy pomocy domowego ozonatora do wody.

Warto też wiedzieć, że proces ozonowania trwa około 20-30 minut i pozwala na skuteczne oczyszczenie wody z bakterii, chloru, metali, wirusów, czy grzybów. Co ważne, taki sprzęt bez problemu znajdziemy w ofercie wielu branżowych sklepów za stosunkowo nieduże pieniądze.

Zastosowanie

Wodę ozonowaną wykorzystuje się na różne sposoby. Zatem można ją wypić lub zaparzyć z niej herbatę, myć nią zęby, używać jej do gotowania, płukania żywności lub przygotowania jałowego opatrunku. Producenci szczególnie polecają ozonowanie wody osobom o niskiej odporności, podatnym na działanie drobnoustrojów, czy też wrażliwych na działanie chemikaliów stosowanych do produkcji żywności.

Ozonator jest powszechnie używany także do oczyszczania wody w przydomowych basenach. Ponieważ woda z takiego basenu zwykle szybko ulega zanieczyszczeniu, a jej przypadkowe wypicie podczas kąpieli na przykład przez małe dziecko, może mieć wówczas poważne konsekwencje.

Ozonowanie wody – o czym należy pamiętać?

Proces ozonowania wody nie jest pozbawiony wad. Przede wszystkim ozon jest gazem drażniącym, dlatego, jeśli ozonowanie trwa długo, otwórzmy okno i nie pochylajmy się bezpośrednio nad uruchomionym urządzeniem. Ponadto nie należy pić wody ozonowanej zaraz po zakończeniu jej oczyszczania. Trzeba odczekać minimum godzinę lub przegotować taką wodę przed jej wypiciem. Używając profesjonalnego ozonatora, pamiętajmy także, aby dokładnie zapoznać się z załączoną instrukcją i bezwzględnie przestrzegać zalecanych przez producenta czasów ozonowania.

Podsumowując, ozonowanie wody to dobry sposób, aby poprawić jakość używanej wody oraz zdezynfekować wybrane przedmioty. Co więcej, ozonowanie wody przy użyciu nowoczesnych ozonatorów jest w pełni bezpieczne i można je z powodzeniem przeprowadzić w domowych warunkach.

Udostępnij