koneser-house.pl

Blog tematyczny o ogrodzie i wnętrzach

Dom

Czy warto wybrać projekt domu z poddaszem?

Czy warto wybrać projekt domu z poddaszem?

Obecnie bardzo modne jest budowanie domów parterowych, bez piętra, czy też poddasza użytkowego. Jednak takie rozwiązanie nie jest optymalne dla każdego, ponieważ poddasze posiada wiele zalet, z których istnienia warto zdawać sobie sprawę. Zatem kiedy powinniśmy wybrać projekt domu z poddaszem?

Wielkość działki ma znaczenie

Ceny działek są dosyć wysokie, dlatego często decydujemy się na zakup mniejszej lub węższej działki pod budowę domu. W takiej sytuacji dom z poddaszem użytkowym sprawdzi się zdecydowanie lepiej niż dom parterowy. Ponieważ dzięki poddaszu uzyskamy dodatkową powierzchnię, na której z powodzeniem będziemy mogli urządzić sypialnię, pokój dziecięcy, czy nawet drugą łazienkę. Ponadto, aby jeszcze bardziej zwiększyć powierzchnię użytkową domu, mając już poddasze, możemy pokusić się o zaprojektowanie przestronnego balkonu lub tarasu.

Dom z poddaszem jest funkcjonalny

Posiadając poddasze użytkowe, możemy łatwo podzielić dom na strefę dzienną i nocną. Jest to bardzo wygodne i powszechnie stosowane rozwiązanie, polegające na tym, że na parterze umieszczamy salon i kuchnię, a na górze część sypialnianą. Takie rozmieszczenie pomieszczeń sprawdza się szczególnie dobrze w rodzinach wielopokoleniowych oraz w rodzinach z małymi dziećmi.

Ponadto dom z poddaszem użytkowym jest bardziej energooszczędny, gdyż ciepło z parteru unosi się do góry, ogrzewając dodatkowo wyższe partie domu. Dlatego dobrze ocieplony dom z poddaszem może być łatwiejszy do ogrzania niż dom parterowy o tej samej powierzchni.

Wady domu z poddaszem użytkowym

Zmawiając projekt domu z poddaszem, warto zwrócić uwagę na kształt dachu. Jeśli bowiem będzie bardzo pochyły, to powstałe w ten sposób skosy mogą znacząco utrudnić korzystanie ze znajdujących się na poddaszu pomieszczeń. Ponadto pokoje znajdujące się na poddaszu mogą mieć tendencję do nadmiernego nagrzewania się, a podczas deszczu będzie tam panował duży hałas.

Kolejną wadą poddasza użytkowego jest konieczność zamontowania schodów, które będą dodatkowym kosztem oraz utrudnieniem dla osób starszych, mających problemy z chodzeniem. Co więcej, żeby można było komfortowo używać poddasza, należy także zadbać o odpowiednią izolację cieplną tej części domu oraz zamówić specjalne meble na wymiar.

Mimo wszystko domy z poddaszem użytkowym mają swój urok, a samo poddasze można urządzić pięknie i stylowo. Zanim jednak zdecydujemy się na projekt domu z poddaszem, warto rozważyć wszystkie plusy i minusy takiego rozwiązania, biorąc pod uwagę przede wszystkim nasze indywidualne potrzeby.

Udostępnij