koneser-house.pl

Blog tematyczny o ogrodzie i wnętrzach

DomWnętrza

Co to jest styl skandynawski?

Co to jest styl skandynawski?

Jeśli chodzi o urządzanie wnętrz, już od dłuższego czasu nie wychodzi z mody styl skandynawski. Nic dziwnego – ma on wiele zalet, od swojej uniwersalności, przez wdrażanie kreatywnych rozwiązań, aż po niskobudżetowy i proekologiczny charakter. Poznaj styl skandynawski, jego rozmaite wariacje, i dowiedz się, jak urządzić mieszkanie w stylu skandynawskim.

Cechy stylu skandynawskiego

Styl skandynawski to przede wszystkim jasne, minimalistyczne, a zarazem przytulne wnętrza. W klasycznym wydaniu mamy białe ściany i jasne meble, z czarnymi bądź kolorowymi detalami. Stawiamy na neutralne kolory i naturalne materiały, szczególnie drewno, zarówno malowane jak i naturalne. Jeśli chodzi o tekstylia i dodatki, również powinny pozostać w jasnej, neutralnej kolorystyce – oprócz bieli możemy wprowadzić jasne szarości i zimne beże. Ożywczym akcentem kolorystycznym mogą być rośliny doniczkowe czy minimalistyczne dekoracje, takie jak latarenki na świece, bardzo popularne w krajach skandynawskich. W stylu skandynawskim zwracamy również uwagę na pochodzenie naszych mebli – w cenie są te odnowione z drugiej ręki albo niskobudżetowe, ale dobrej jakości, pochodzące z masowej produkcji, a to dlatego, że styl ten cechuje troska o środowisko naturalne.

Mieszkanie w stylu skandynawskim

Urządzanie mieszkania w stylu skandynawskim możemy zacząć od wstawienia drewnianych podłóg i pomalowania wszystkich ścian, drzwi i futryn na biało. Kiedy już mamy tą podstawę, dobieramy proste i funkcjonalne meble, najlepiej z naturalnego drewna albo również polakierowane na biało, minimalistyczne lampy – sprawdzą się na przykład popularne ostatnio żarówki Edisona albo klosze z drutu giętego w geometryczne formy, oraz tekstylia w neutralnych kolorach. Jeśli chodzi o okna, o ile nie wychodzą one prosto na ulicę, możemy zastanowić się nad rezygnacją z firanek i wieszaniem jedynie zasłon, dzięki czemu wpuścimy do domu więcej naturalnego światła.

Dodatki i rearanżacje

W ostatnim czasie powstało wiele odmian stylu skandynawskiego, które charakteryzują się dodatkiem różnego rodzaju wyrazistych elementów. Wielbiciele staroświeckich mebli z pewnością ucieszą się ze stylu gustawiańskiego, w którym do jasnej i minimalistycznej przestrzeni wstawiamy zabytkowe meble z większą ilością detali, a fani estetyki cattagecore odnajdą się w folkowej odmianie stylu skandynawskiego, która charakteryzuje się dodatkami elementów ludowych i DIY, takich jak plecione, kolorowe dywaniki, filcowe ozdoby czy haftowane makatki.

Udostępnij