koneser-house.pl

Blog tematyczny o ogrodzie i wnętrzach

Dom

Jaki materiał na ogrodzenie wybrać?

Jaki materiał na ogrodzenie wybrać?

Ogrodzenie pełni ważną funkcję zabezpieczającą naszą posesję. Oprócz tego pełni rolę dekoracyjną. W zależności od materiału jaki wybierzesz do budowy, jego trwałość i właściwości mogą się różnić. Sprawdź, jaki materiał na ogrodzenie sprawdza się najlepiej?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jakie są najlepsze materiały na ogrodzenie
  • jakie są poszczególne właściwości materiałów na ogrodzenie
  • jakie problemy wiążą się z wyborem materiału

Zobacz także: Najlepsze materiały na wjazd do domu

Ponadczasowe drewno

W kwestii drewnianego ogrodzenia nie chodzi oczywiście o klasyczny płot sztachetowy. Obecnie stosuje się bardziej nowoczesną wersję, w postaci drewnianych paneli. Taki typ ogrodzenia może mieć konstrukcję pełną, jak i ażurową. Niestety drewno to materiał higroskopijny, więc z czasem będzie reagował na warunki atmosferyczne. Co kilka lat należy odnawiać powłokę impregnacyjną, a to generuje kolejne koszty. Nie należy montować drewnianych elementów bezpośrednio przy ziemi, ponieważ mogą chłonąć wilgoć, a następnie się odkształcać.

Kamień jako materiał na ogrodzenie

Ogrodzenie wykonane z kamienia to znany od dawna sposób na zabezpieczenie swojego miejsca zamieszkania. Kamienny mur jest niezwykle trwały i odporny na warunki atmosferyczne. Przy jego budowie najczęściej korzysta się z granitu, piaskowca lub wapienia. Taki rodzaj ogrodzenia jest trudne to rozebrania, a w związku z tym do przesunięcia. Należy więc mieć pewność, że nie będzie konieczności przesuwania muru w przyszłości. 

Trwały materiał na ogrodzenie – beton

W dzisiejszych czasach budowa ogrodzenia z betonu jest niezwykle uproszczona. Obecnie polega to na wykonaniu wylewki betonowej jako fundament, a następnie na powierzchni umieszcza się gotowe panele betonowe. Często przybierają formę ażurową oraz posiadają ciekawe wzornictwo. Beton jest niezwykle trwały i nie wymaga późniejszej konserwacji. Największą trudność może sprawić sama waga ogrodzenia, a w konsekwencji jego montaż.

Beton materiał na ogrodzenie

Nowoczesne ogrodzenie z metalu

Współcześnie najczęściej wybieranym materiałem na ogrodzenie jest metal. Szczególnie popularna jest stal i aluminium. Rzadkością są obecnie ogrodzenia z metalu wykonywane ręcznie. Zostały zastąpione ogrodzeniami palisadowymi i panelowymi. Ogrodzenia panelowe są niezwykle popularne, ze względu na szybki montaż, lekką konstrukcję i niską cenę. Warto wspomnieć, że warto zwrócić uwagę na te wykonane z ocynkowanej stali, która dodatkowo zabezpiecza przed korozją. Takie panele mogą przetrwać nawet kilkadziesiąt lat. Płot panelowy nie wymaga konserwacji. Panele nie wymagają fundamentów, ponieważ montaż odbywa się na osadzonych w betonie słupkach. Jest to wystarczające dla tak lekkiej konstrukcji. Metal jako materiał może być łączony z innymi, więc ilość możliwości jest niezwykle ogromna, a ostateczny wygląd ogrodzenia zależy od twojej wyobraźni. 

Jaki materiał na ogrodzenie jest najlepszy?

Na to pytanie trudno odpowiedzieć jednoznacznie, ponieważ odpowiedź jest uzależniona od tego, jakie funkcje ogrodzenie ma pełnić. Jeśli będziemy głównie kierować się niskimi kosztami, łatwością oraz szybkość montażu, to zdecydowanie najlepszym, może okazać się ogrodzenie panelowe. Stal ocynkowana będzie w tej sytuacji lepszym wyborem od paneli wykonanych z drewna, ponieważ przetrwa dłużej, bez konieczności konserwacji. Jeżeli jednak ogrodzenie ma chronić nie tylko przed wtargnięciem na posesję niepożądanych osób, ale też zabezpieczać przed hałasem można postawić na ogrodzenie wykonane w pełni z betonu lub kamienia. Trzeba jednak pamiętać o wiele większych kosztach, jak  i dłuższym czasie budowy i montażu tego typu ogrodzenia. Tutaj wymagane są solidne fundamenty, na całej długości płotu. W tym wypadku stal ocynkowana jako materiał na ogrodzenie będzie lepszym wyborem od paneli drewnianych, ponieważ przetrwa dłużej i nie wymaga konserwacji.

Podczas wyboru materiału na ogrodzenie, najlepiej rozważyć wszystkie powyższe propozycje, ze względu na korzyści wnosi każde z nich. Najlepszym sposobem na dobry wybór jest droga eliminacji. Warto dokładnie przemyśleć decyzję, jeśli w grę wchodzi wybór kilku materiałów i wziąć pod uwagę cechy każdego z nich. To były najlepsze materiały na budowę ogrodzenia. Wybierz jeden z nich i zbuduj swoje wymarzone ogrodzenie.

Udostępnij