Należy mieć świadomość, że w budownictwie mieszkaniowym powszechnie wykorzystywane są wyroby wapienno-piaskowe, czyli silikaty. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że wspomniane produkty, dzięki swoim praktycznym właściwościom są bardzo cenione nie tylko przez wykonawców, ale również inwestorów. Nie wszyscy jednak wiedzą, jakie zastosowania oraz jaka jest silikat cena.
Czym jest silikat?
Silikat w najprostszym możliwym ujęciu jest materiałem budowlanym wykonywanym z naturalnych surowców. Godny uwagi jest fakt, że ponad 90% masy zajmuje piasek kwarcowy, który uzupełniany jest wapnem z wodą. Należy mieć świadomość, że pustaki silikatowe produkuje się już od ponad 100 lat. Z kolei technologię opatentowano w 1880 roku. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że mineralny silikat jest uzyskiwany w wyniku działania pary wodnej. Warto wiedzieć, że po właściwym utwardzeniu materiał ten stanie się uniwersalny.
Godny uwagi jest również fakt, że omawiane silikaty są uznawane za wyroby ekologiczne. Jest to spowodowane brakiem jakichkolwiek zanieczyszczeń chemicznych. Ponadto dzięki zastosowaniu tylko naturalnych składników są praktycznie nieszkodliwe dla środowiska naturalnego. Nie istnieją również żadne przeciwwskazania do wtórnego przetworzenia materiału, a później wykorzystania go do produkcji zupełnie nowych wyrobów. Należy mieć świadomość, że silikat można także składować w gruncie. Nie występuje ryzyko skażenia gleby. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że omawiany materiał cieszy się ogromną popularnością w zachodniej części Europy.
Właściwości silikatu
Silikat ma zdecydowanie większą liczbę właściwości, niż mogłoby się wydawać. Wyrób przede wszystkim świetnie radzi sobie w stosunkowo niskich temperaturach. Warto wiedzieć, że może wytwarzać be większego problemu nawet kilkadziesiąt cykli zamrażania, czy odmrażania. Jak wiadomo mrozoodporność ma bardzo istotne znaczenie w klimacie umiarkowanym. Nie można zapomnieć, że materiał jest niezwykle wytrzymały na ściskanie. Współczynnik wynosi bowiem od 10 do 30 MPa. Należy mieć świadomość, że w betonie komórkowym wspomniana wartość będzie wahała się w zakresie od 1,5 do 4 MPa.
Ponadto silikaty wyróżniają się świetną izolacją akustyczną. Dzięki temu są w stanie doskonale tłumić różnego rodzaju hałasy. Do zalet omawianych wyrobów trzeba także zaliczyć niska nasiąkliwość, która jest na poziomie 16%. Silikaty doskonale zdadzą egzamin w miejscach, które są podatne na działanie wilgoci. Bardzo często wymienianym atutem jest także odczyn zasadowy.