koneser-house.pl

Blog tematyczny o ogrodzie i wnętrzach

Ogród

Chcesz zbudować ogród zimowy? Sprawdzamy, jaki wybrać.

Chcesz zbudować ogród zimowy? Sprawdzamy, jaki wybrać.

Jeszcze parę lat temu ogrody zimowe były czymś, co kojarzyło nam się z luksusem. Dziś każdy może zbudować własną przydomową strefę relaksu z efektownymi przeszkleniami. Jaki ogród zimowy wybrać? Na jakie materiały postawić? Sprawdzamy najlepsze rozwiązania.

Zalety ogrodów zimowych

Ogród zimowy warto zbudować ze względów użytkowych i estetycznych, ale też dla oszczędności — tego typu konstrukcja może znacznie obniżyć bilans energetyczny budynku. Jak to możliwe? Przeszklony pawilon tworzy bufor termiczny, który chroni wnętrze przed chłodem i ogranicza straty ciepła. Większość osób buduje jednak ogrody zimowe ze względów praktycznych, aby mieć komfortowe miejsce do odpoczynku i spotkań z przyjaciółmi. To również świetny sposób na urozmaicenie przestrzeni do życia i architektury domu.

W ogrodach zimowych można także:

  • uprawiać rośliny tropikalne (w myśl trendu urban jungle),
  • stworzyć miejsce do relaksu np. uprawiania jogi lub medytacji,
  • zaaranżować otwarte na ogród domowe biuro,
  • prowadzić uprawę ziół i warzyw w skrzyniach lub donicach.
ogród zimowy
Ogród zimowy to świetne miejsce do medytacji, fot. Ogrodosfera.pl

Budujemy ogród zimowy. Na co zwrócić uwagę?

Wielkość ogrodu zimowego

Od tego, jakie będzie przeznaczenie ogrodu zimowego, zależy rodzaj konstrukcji, jej wielkość czy sposób wykończenia. Metraż warto dobrać nie tylko do tego, co ma pomieścić np. zestaw mebli ogrodowych czy dużą ilość roślin, ale też do wielkości domu. Znajdujące się przy nim przeszklenie nie może być zbyt duże, aby nie zdominowało budynku. Przyjmuje się, że minimalne wymiary dla zapewnienia odpowiedniej funkcjonalności to 10 m2, ale popularne ogrody zimowe w ogrodosfera.pl to także mniejsze modele — bardziej budżetowe i dopasowane do tych, których potrzeby są mniejsze.

ogród zimowy na tarasie
Ogród zimowy zbudowany na tarasie, fot. Ogrodosfera.pl

Przyścienny vs. wolnostojący

Zwykle oranżerię stawia się przy jednej ze ścian zewnętrznych budynku, np. zabudowując w ten sposób przylegający do domu taras. To najpopularniejsze, ale nie jedyne rozwiązanie. Wygodne jest to, że przeszklony ogród stanowi wtedy naturalne przedłużenie przestrzeni mieszkalnej, a wychodząc do niego nie trzeba np. zakładać butów. Ogród zimowy można postawić też z dala od domu — tego typu przeszklona altana umożliwia komfortowe spędzanie czasu w dalszej części ogrodu, ale nie pełni już wtedy funkcji buforu cieplnego.

Sześciokątna altana z poliwęglanu
Sześciokątna altana z poliwęglanu i aluminium jako kącik do relaksu, fot. Ogrodosfera.pl

Z czego może być wykonana oranżeria?

Oranżerię można zbudować z różnych materiałów. Tradycyjnie są to konstrukcje drewniane wypełnione przeszkleniami — jest to opcja najdroższa i najbardziej podatna na uszkodzenia. Drewno wymaga regularnego impregnowania, aby było odporne na warunki atmosferyczne, a szkło jest stosunkowo ciężkie i kruche. Dziś odchodzi się już od takich materiałów na rzecz tych, które są łatwiejsze w montażu, trwalsze i bezpieczniejsze.

Dostępne od ręki ogrody zimowe i szklarnie wykonane są najczęściej z lekkiego, odpornego na korozję aluminium, które daje po pomalowaniu eleganckie i nowoczesne wykończenie. Można zastąpić je grubszą i twardszą stalą. Przeszklenia to z kolei poliwęglan — tworzywo maksymalnie odporne na uszkodzenia mechaniczne. To połączenie materiałów to znacznie lepsza alternatywa, dzięki której ogród zimowy będzie służył latami.

Udostępnij