koneser-house.pl

Blog tematyczny o ogrodzie i wnętrzach

OgródPoradnik

Ogród zimowy i jego sekrety

Ogród zimowy i jego sekrety

Gdy pogoda nie rozpieszcza, a nam marzy się obecność kwitnących roślin i miejsce, w którym moglibyśmy się zrelaksować, coraz częściej myślimy o ogrodzie zimowym. Warto więc przybliżyć te rozwiązanie i zadać sobie pytanie o to, kogo powinno zainteresować w pierwszej kolejności.

Ogród zimowy – co to właściwie jest?

Ogród zimowy jest rozwiązaniem coraz częściej planowanym już na etapie budowy domu. Nie może być jednak inaczej. Jest on zlokalizowany bezpośrednio przy domu, jego stworzenie będzie więc znacznie mniej kosztowne, jeśli pomyślimy o nim z odpowiednim wyprzedzeniem. Nie ma jednej zasady odnoszącej się do tego, jak będzie wyglądać taki ogród. Przeważnie zwraca się jednak uwagę na to, że przypomina on przeszklony taras lub zabudowaną werandę.
Oczywiście, ogrodem zimowym mogą zainteresować się także te osoby, które wybudowały już dom. Konstrukcja jest lekka, a jej montaż nie należy do skomplikowanych, przy odrobinie doświadczenia można więc stworzyć go od podstaw nie korzystając ze wsparcia doświadczonej ekipy.

Ogród zimowy na cały rok

Jeśli ogród zimowy jest zaprojektowany we właściwy sposób, a jego właściciel ma czas na pracę w nim, może stać się ozdobą domu przez cały rok. Ogrzewany taras wykonany ze szkła staje się miejscem spotkań z przyjaciółmi. Jest jednocześnie przestrzenią, w której rośliny mogą kwitnąć nawet w środku zimy. Przeźroczyste panele zapewniają skuteczną ochronę użytkownikom ogrodu przed deszczem i śniegiem, można jednak docenić je także podczas upałów, gdy słońce jest szczególnie intensywne.

Najważniejsze funkcje ogrodu zimowego

Ogród zimowy to przede wszystkim jedno z niewielu miejsc, w których można zagwarantować zimowanie w sprzyjających warunkach wszystkim tym roślinom, które nie są odporne na działanie niskich temperatur. Trudno także o przestrzeń lepiej nadającą się do hodowania roślin egzotycznych. W klasycznym ogrodzie trudno o warunki sprzyjające wzrostowi juki albo bananowca, tymczasem w ogrodzie zimowym rośliny te mogą imponować swoim wyglądem. W ogrodzie zimowym sami decydujemy o wysokości temperatury i poziomie wilgotności, jesteśmy więc w stanie stworzyć w nim warunki znacząco odbiegające od tych, jakie są typowe dla naszej strefy klimatycznej. Najważniejszą funkcją takiego miejsca pozostaje jednak ta, którą często nazywa się rekreacyjną. W ogrodzie zimowym można spotykać się z przyjaciółmi, czytać książki, odpoczywać oraz prowadzić dziesiątki innych aktywności ciesząc się pięknym otoczeniem.

Udostępnij