koneser-house.pl

Blog tematyczny o ogrodzie i wnętrzach

Wnętrza

Kaktusy doniczkowe – jak zacząć je hodować?

Kaktusy doniczkowe – jak zacząć je hodować?

Nikogo nie trzeba przekonywać do tego, jak ważne jest posiadanie w domu kwiatów i różnego rodzaju roślin. Nie tylko pięknie się one prezentują, lecz dodatkowo w bardzo wyraźny sposób wpływają na zdrowie domowników. Jak się jednak okazuje, coraz częściej wiele osób sięga nie po tradycyjne kwiaty, lecz po kaktusy. Kaktusy doniczkowe – co warto wiedzieć?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jak zacząć hodować kaktusy
  • gdzie umieszczać kaktusy
  • jak dobrać ziemię do kaktusa
  • jak często podlewać kaktusa

Gdzie postawić kaktusy doniczkowe?

Od czego powinno się zacząć przygodę z kaktusami doniczkowymi? Zdecydowanie najważniejszą sprawą na sam początek jest to, aby wybrać im dobre miejsce. To właśnie od tego, gdzie konkretnie się je postawi, w dużej mierze zależy sukces uprawy.
Czym powinno się charakteryzować miejsce, w którym postawi się kaktusa? Musi być ono przede wszystkim bardzo ciepłe, a dodatkowo powinno charakteryzować się dużym nasłonecznieniem. Rośliny te niezbyt dobrze radzą sobie w zacienionych i zimnych miejscach. Z tego też powodu najlepiej ustawić je w oknie lub na balkonie, które skierowane są na południe lub zachód. Jest to bardzo ważne, ponieważ nieodpowiednie miejsce może spowodować nawet obumarcie kaktusa.

kaktusy doniczkowe

Jak dobrać ziemię?

Kolejną niezwykle ważną kwestią jest to, w jakiej glebie powinno się posadzić kaktusa. Czym się ona powinna charakteryzować? W tym wypadku nie warto wykonywać niczego samodzielnie, ponieważ na rynku bez trudu można dostać liczne gotowe mieszkanki, które przygotowane są typowo pod uprawę kaktusów. Jest to bardzo ważne, aby używać tylko takiej ziemi, ponieważ charakteryzuje się ona bardzo dużą przepuszczalnością wody, co jest wskazane dla tych roślin.

Jak często powinno się podlewać kaktusa?

O co zdecydowanie najchętniej pytają osoby, które chcą zacząć uprawiać w domu kaktusa? Rzecz jasna pojawia się szereg pytań o szczegóły związane z jego podlewaniem. Czy faktycznie nie trzeba tego robić zbyt często?
Jednym z największych błędów, który jest popełniany w przypadku podlewania kaktusa, to robienie tego zbyt często. Doprowadza się w ten sposób do rozpoczęcia procesów gnilnych i w efekcie tego do śmierci rośliny. Jak się okazuje, kaktusy powinno podlewać się niezwykle rzadko. W okresie od października do marca nie powinno się tego robić w ogóle. Gdy nadejdzie wiosna, następuje okres kwitnienia i wzrostu i to właśnie wtedy kaktus potrzebuje nieco więcej wody.

Czy kaktusy doniczkowe wymagają nawożenia?

Jeśli ktoś ma już doświadczenie w uprawie domowych roślin, zapewne wie, że oprócz ich podlewania powinno się także w odpowiedni sposób nawozić ziemie. Dzięki temu dostarcza się roślinom potrzebnych do wzrostu minerałów. Jak to jednak wygląda w przypadku kaktusów?
Jak się okazuje, rośliny te praktycznie nie wymagają żadnego nawożenia. Jeśli dostawcy się im zbyt dużą ilość minerałów, może dojść do sytuacji, gdy zaczną chorować i umierać. Jedyną grupą kaktusów, które wymagają niewielkiego nawożenia, są te rosnące w podłożach bezpróchnicowych, czyli np. na pisaku. Jednak i w tym wypadku ilość składników mineralnych powinna być bardzo uboga, aby nie spowodować pojawienie się na roślinie oznak chorobowych.

Udostępnij