koneser-house.pl

Blog tematyczny o ogrodzie i wnętrzach

Ogród

Drzewko szczęścia – hodowla i przycinanie

Drzewko szczęścia – hodowla i przycinanie

Jak przyciąć grubosza? Grubosz, który inaczej nazywany jest drzewkiem szczęścia jest bardzo popularny w naszych domach. Jest to roślina efektowna i łatwa w uprawie. Jak pielęgnować drzewko szczęścia i je przycinać, by wyglądało pięknie?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jak wygląda pielęgnacja grubosza
  • jak należy przycinać grubosza
  • czego nie robić podczas uprawy drzewka szczęścia

Zobacz także: Kaktusy doniczkowe – jak zacząć je hodować?

Grubosz – pielęgnacja

Więc jak pielęgnować drzewko szczęścia? Nie jest ono szczególnie trudne w uprawie. Wielu miłośników domowego uprawiania roślinności rozpoczyna swoją przygodę, właśnie z hodowlą drzewka szczęścia. Jest to sukulent, który świetnie radzi sobie nawet w trudnych warunkach, i dlatego z jego uprawą radzą sobie nawet te osoby, które rzadko pamiętają o podlewaniu kwiatów. Grubosz posiada mięsiste liście, które odpowiedzialne są za gromadzenie wody. Dzięki nim, może zmagazynować jej bardzo duże ilości. Podlewanie powinno odbywać się rzadko, dlatego należy go podlać, gdy ziemia w doniczce jest już przesuszona. Można to poznać po tym że jest sypka. Wtedy będziemy mieli pewność, że nadszedł odpowiedni czas na podlewanie i nie przelejemy rośliny. Warto wspomnieć również o tym, że nie należy moczyć liści Grubosza, więc o zraszaniu wodą możemy zapomnieć.

W kwestii ziemi w doniczce, drzewko szczęścia najlepiej znosi glebę piaszczysto – gliniastą. Warto wspomnieć, aby zadbać o to, żeby podłoże było dosyć luźne (najlepiej z dodatkiem gruboziarnistego piasku). Na dnie doniczki, należy umieścić warstwę drenażu. Ziemię w doniczce należy również nawozić, jednak nie częściej niż raz na miesiąc. Najlepiej robić to w okresie od wiosny do jesieni.

Grubosz lubi miejsca jasne, chociaż nie wolno wystawiać go bezpośrednio na słonce. Świetny będzie parapet zachodni lub wschodni. Latem można wystawić go na zewnątrz, gdyż drzewko szczęścia nie boi się przeciągów. Warto też wspomnieć, że roślina nie może stać przy grzejniku, ponieważ tak intensywne źródło ciepła, może źle wpływać na jej rozwój.

Wybierając donice dla grubosza, nie trzeba koncentrować się na dużych pojemnikach. Drzewko szczęścia przesadzamy co 2 -3 lata, gdy zauważymy, że bryła korzeniowa już bardzo dokładnie wypełnia doniczkę. Kolejna doniczka powinna być tylko trochę większa od poprzedniej. Grubosz nie musi mieć dużo miejsca na korzenie. Bardzo ważne jest, by doniczka miała w dnie otwory, którymi będzie uchodził nadmiar wody. Grubosz nie może mieć przelanych korzeni!

Drzewko szczęścia

Drzewko szczęścia przycinanie

Drzewko szczęścia rośnie raczej wolno. Nie wymaga przycinania jeżeli nie marzymy o tym, by nadać mu specjalny kształt. Warto jednak wiedzieć, że jest to roślina, która idealnie nadaje się na bonsai.

Drzewko szczęścia przycinanie najlepiej wykonywać na wiosnę. Roślina bardzo szybko wypuści kolejne listki z uśpionych oczek, dzięki temu drzewko będzie bujnie rozwijało się w koronie. Grubosz przycinanie należy rozpocząć od dolnych gałązek. Dzięki temu drzewko będzie miało wyraźnie zaznaczony pień oraz koronę.

Ważne jest również formowanie drzewka. Gałązki grubosza są dosyć miękkie, dzięki temu, po nałożeniu drutu dadzą się uformować w kształt, który zaplanujemy. Drzewko szczęścia przycinanie należy również wykonywać na bocznych gałązkach, które będą przyrastały u samego dołu.

Obcinanie jest jedynie konieczne, jeśli chcemy rozmnożyć roślinę. W takiej sytuacji wystarczy odciąć jeden pęd, a następnie usunąć niepotrzebne liście i umieścić pęd w wodzie na jakiś czas. To umożliwi szybki rozwój korzeni. Na końcu oczywiście umieszczamy pędy w glebie.

Osoby, które rozpoczynają swoją przygodę z bonsai, często boją się mocnych cięć. Nie ma się czego obawiać. Grubosz przycinanie pobudza roślinę do wzrostu i nawet, gdy zdarzy się cięcie, które nie będzie idealne, drzewko po pewnym czasie wypuści kolejne gałązki, które zamaskują nieudane cięcie.

Chcąc z grubosza stworzyć prawdziwe drzewko bonsai, warto uprawiać go w płaskiej donicy, dzięki temu korzenie nie będą miały miejsca, by się rozrastać. Drzewko wszystkie siły skieruje na rozwój pnia oraz korony.

Bonsai to przygoda dla tych osób, które lubią obserwować wzrost drzewka, pomimo że jest to powolny proces. Tu nie wyhodowanie pięknego okazu się liczy, ale cały proces hodowli. Drzewko szczęścia przycinanie i pielęgnacja – teraz już wiesz jak wygląda.

Udostępnij