koneser-house.pl

Blog tematyczny o ogrodzie i wnętrzach

Porady

Akcesoria wykończeniowe do mebli – trwałe i estetyczne cokoły

Akcesoria wykończeniowe do mebli – trwałe i estetyczne cokoły

Funkcjonalne meble bazujące na dobrym projekcie wymagają odpowiedniego wyposażenia i elementów wykończeniowych. Ma to szczególne znaczenie w przypadku mebli kuchennych, zwykle użytkowanych intensywnie przez lata. Do prostych, efektownych rozwiązań należą między innymi cokoły meblowe. Jakie będą dobrym wyborem, gdzie najlepiej nabyć produkty tego typu?

Czym właściwie są cokoły meblowe?

Cokół meblowy to rodzaj listwy wykończeniowej o określonym wymiarze, który znajduje się w dolnej części konstrukcji, najczęściej szaf i szafek stojących. Współcześnie przeważnie pełni rolę listwy maskującej nóżki meblowe. Może być też częścią konstrukcyjną mebla. Cokoły uzupełniają zabudowę meblową, stanowią estetyczne wykończenie. Cokół jest najczęściej cofnięty w stosunku do frontu mebla, dzięki czemu bliższe dojście do szafki jest możliwe. Pod kątem funkcjonalnym cokoły mają za zadanie zapobiegać gromadzeniu się kurzu i brudu pod szafkami.

Rodzaje listew wykończeniowych – cokołów

Cokoły do mebli wykonywane są z różnego rodzaju materiałów. Choć często są to po prostu płyty meblowe – ten sam materiał, z którego powstały same meble, współcześni konstruktorzy i projektanci chętnie sięgają także po inne rozwiązania. Mogą być to cokoły wykonane z tworzyw sztucznych, PCV, dostępne na przykład w sklepie https://tomex365.pl/produkty/listwy-wykonczeniowe/cokoly,2,5040 – Tomex365. Rozwiązanie to, w przeciwieństwie do płyty pozwala na zachowanie wysokiej trwałości, odporności na wilgoć. Poza tym cokoły różnią się wysokością, kolorystyką, a także sposobem montażu. Wyróżnić można przede wszystkim cokoły montowane na stałe, spajające konstrukcję oraz wygodne w dbaniu o czystość cokoły z prostym systemem montażu, zdejmowalne. W dobrym sklepie z akcesoriami meblowymi można znaleźć nie tylko szeroki wybór cokołów i niezbędnych akcesoriów do nich, ale także inne przydatne elementy meblowe.

Jak dobrać odpowiedni cokół do mebli?

Dobór cokołu meblowego powinien z jednej strony uwzględniać pożądany wygląd mebli, z drugiej zaś – parametry i funkcjonalność listwy. Warto zatem oprzeć go o zebrane wcześniej wymagania:

  • kolor, rodzaj wybarwienia, materiał wykonania,
  • wysokość, a także grubość listwy,
  • długość całkowita,
  • zakończenia, sposób wykończenia ewentualnych łączeń, kątów,
  • rodzaj mocowania do mebli.

W roli cokołów mogą sprawdzać się różne listwy, niekoniecznie dedykowane do tego zastosowania. Warto jednak zwrócić uwagę, że specjalnie przygotowane akcesoria meblowe są praktyczne i wygodne w montażu, dlatego warto właśnie po nie sięgnąć.

 

Udostępnij