Woda wodorowa to ciecz, która jest silnie nasycona wodorem. W procesie tym jednak nie zachodzi typowa reakcja chemiczna między cząsteczkami. Już w latach osiemdziesiątych prowadzono badania, które potwierdzały, że wodór i woda wodorowa wspiera leczenie wielu chorób, zwłaszcza przewlekłych, takich jak cukrzyca i nadciśnienie.
Jak uzyskać wodę wodorową?
Wodę wodorową można uzyskać na trzy sposoby: przez rozpuszczenie wodoru w wodzie pod ciśnieniem, elektrolizę albo reakcję wody i magnezu.
Najprościej jest używać generatora wodoru. To małe, przenośne urządzenie, do którego wlewa się zwykłą wodę z kranu. Generator w kilka minut nasyca ją wodorem molekularnym. Wodór jest gazem, więc wodę wodorową trzeba przygotowywać i pić na bieżąco, ponieważ wodór zwyczajnie się ulotni.
Można również skorzystać z jonizatorów. To w nich powstaje woda, która ma wysokie pH i ujemny potencjał redukcji utleniania (ORP), czyli zawiera wodór. Powszechnie uważa się, że woda alkaliczna jest lepsza od produkowanej w generatorze wody wodorowej, ponieważ zawiera również inne dobroczynne pierwiastki.
Właściwości wody wodorowej
Woda wodorowa wspiera organizm w oczyszczaniu z toksyn i zanieczyszczeń. Pomaga w odchudzaniu, ponieważ przyspiesza metabolizm i ułatwia pozbycie się zaparć.
Lekarze doceniają również jej wpływ na pracę mózgu i koncentrację. Wodę wodorową poleca się osobom starszym, ponieważ pozwala zachować aktywny umysł, redukując przy tym oznaki starzenia się mózgu, takie jak problemy z pamięcią. Woda wodorowa pomaga również w codziennym skupieniu się. Jest polecana osobom, które cierpią na przewlekły stres. Zwiększa witalność, ponieważ doskonale nawadnia organizm.
Woda wodorowa ma właściwości antyoksydacyjne. Może opóźniać procesy starzenia a także zapobiegać rozwojowi wielu chorób, które powodują wolne rodniki. Przeciwutleniacze dostępne w wodzie wodorowej mogą je niwelować.
Woda wodorowa wspiera również leczenie cukrzycy i nadciśnienia. Pomaga w rekonwalescencji osobom cierpiącym na choroby nowotworowe oraz schorzenia serca. Badania wykazują również, że picie wody nasyconej molekularnym wodorem pomaga w walce z chorobami autoimmunologicznymi, głównie reumatoidalnym zapaleniem stawów.
Czy woda wodorowa służy tylko do picia?
Woda wodorowa może być również używana do przygotowania posiłków: zup oraz napojów. Zaleca się również mycie i płukanie w wodzie wodorowej warzyw oraz owoców. Może również służyć do zabiegów pielęgnacyjnych, takich jak płukanie włosów, czy przemywanie twarzy.